Infrapunateraapiaga stressi ja ärevuse vastu 

Foto: Shutterstock 

Elutempo on nüüdisaegses maailmas liigagi kiire ja stressirohike. Meie õlul on nii palju kohustusi, et paljud unistavad juba ammu soojale maale palmipuude alla põgenemisest. Küll see oleks alles mõnus! Kui selline stressi maandamise ja akude laadimise võimalus ainult nii kaugel poleks ja nii palju aega ei võtaks… 

Õnneks on lahendus lähemal! HIIT infrapunamati all on rannaga võrdväärselt soe ning keha rakutasandilt soojendav infrapunavalgus on kui pehme ja tervendav paitus sinu füüsilisele ja vaimsele tervisele. 

Avame siinkohal infrapunateraapia erinevaid kasutegureid, milleks on: lõõgastumine, stressi maandamine, parem tuju ja kvaliteetsem uni. Enne antud teemasse süvitsi sukeldumist – kas tead, miks on oskus lõõgastuda väga vajalik? 

Miks on lõõgastumine nii oluline? 

Mõningane stress on elu lahutamatu osa, ent pikajaline ülekoormus, pinge, muretsemine ja vähene puhkeaeg tekitavad kahjulikku stressi, ärevust ning depressiooni. Hinnanguliselt 75-90 protsenti esmastest arstikülastustest tulenevad just stressiga seonduvatest probleemidest. Stressi pikaaegseks mõjuks on lugematud terviseprobleemid: kõrge vererõhk, südamehaigused, diabeet, akne, astma, depressioon, ärevus, peavalud, kaalutõus, unetus ja nõrk immuunsüsteem. 

Vaimne tervis ennekõike 

Stressi vastu võitlemise esimene ja kõige tõhusam relv on piisav puhkus. Oluline on võtta aega lõõgastumiseks ja vaimse heaolu eest hoolitsemiseks. Just siinkkohal tulebki HIIT infrapunamatt appi! 

Mitmed uuringud leiavad, et infrapunateraapia on efektiivne abivahend stressi ja ärevuse leevendamisel, ühtlasi aitab see edukalt lõõgastuda. Näiteks korraldati ühe uuringu käigus neli nädalat kestev infrapunateraapia inimestele, kellel oli diagnoositud depressioon. Uuringuperioodi jooksul paranes märgavalt infrapunateraapias osalenud inimeste enesetunne, söögiisu ja oskus lõõgastuda. 

Teises uuringus osalejad tundsid ka ainult ühe infrapunaseansi järel positiivseid mõjusid, sh vähenenud depressiivust kuni kuue nädala jooksul. See uuring leidis, et lühiajaline kehatemperatuuri tõus (hyperthermia) toimib kui loomulik antidepressant. 

Parem tuju ning kvaliteetsem uni – mis on infrapunateraapia roll? 

Foto: Shutterstock 

Need, kes on infrapunateraapiaga tuttavad, teavad, et seansi järel tekib meeldiv lõõgastumistunne ja rahulolu. Justkui oleks seljataga mõnus päev rannas peesitamist. See tunne tekib mitmel põhjusel: 

1) Suureneb õnnehormooni ehk serotoniini kogus 

Suureneb serotoniini (neurotransmitter ehk virgatsaine, mis vastutab lõdvestunud, keskendunud ja tasakaaluka tunde eest) tootmine. Soojuse ja õnnetunde seost on viimastel aastatel uuritud mitmes erinevas kontekstis. Colorado ülikooli teadlane Christopher Lowry on 

üks neist, kes tegi murrangulisi avastusi kõrgendatud kehatemperatuuri ja heaolu vahelisi seoseid uurides. 

Oma uuringutes tuvastas Lowry ajus konkreetse neuronite rühma, mis on kuumuse suhtes eriti tundlikud. Kehatemperatuuri tõustes vabastavad need neuronid tavalisest suurema koguse serotoniini 

Lowry väidab, et organismis aktiveeruvad end maha jahutades süsteemid, mis on ühenduses teiste lõõgastus- ja naudingutundmuste eest vastutavate süsteemidega. Kuigi on vaja viia läbi rohkem põhjalike uuringuid, on serotoniini taseme tõus kuumal temperatuuril kinnitatud. 

Mida mugavamalt ning õnnelikumalt sa end tunned, seda paremini oled võimeline päriselt puhkama ning kvaliteetselt magama. 

2) Suureneb heaoluhormooni ehk dopamiini kogus 

Foto: Shutterstock 

Infrapunateraapia vallandab dopamiini (neurotransmitter) ning beetaendorfiini (neuropeptiid) vabanemise organismis. Need keemilised ained tekitavad eufoorilist meeleolu, annavad energiat, loovad rahulolu ning tõstavad valuläve. Keskmise infrapunateraapia vältel vabanev endorfiinide kogus on sarnane mõõduka treeninguga, mille haripunktis sportlane “trennieufooria” saavutab. 

Kingi endale puhkusereis kodust lakumata 

Enam ei pea soojatunde saamiseks tingimata kohe lennukipiletid ostma ega saunavõlude nautimiseks kallisse SPAsse sõitma! Mõnus sessioon HIIT infrapunamati vahel avab ukse maailma, kus on vähem stressi ja ärevust ning rohkem rahulolu ja lõdvestumist. 

Mitmed meie kliendid on infrapunamati jaoks leidnud enda kodus lausa spetsiaalse koha. Keera hämaraks tuled, süüta küünlad, pane pähe kõrvaklapid ning astu infrapunateraapiat nautides rännakule iseendasse. Sa väärid õnne ja rahulolu! 

Allikad: 

https://mhanational.org/issues/state-mental-health-america
https://www.webmd.com/balance/stress-management/effects-of-stress-on-your-body#:~:text=Seventy%2Dfive%20percent%20to%2090,arthritis%2C%20depression%2C%20and%20anxiety
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5941775/#:~:text=Facilities%20offering%20sauna%20bathing%20often,%2C%20stress%20management%2C%20and%20relaxation
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27172277/
https://www.colorado.edu/asmagazine-archive/node/2080
https://www.saunasociety.org/press-releases/2015/10/18/health-benefits-of-sauna